EBC rozważa wprowadzenie aplikacji do obsługi Cyfrowego Euro

Prace nad wprowadzeniem Cyfrowego Euro trwają w Europejskim Banku Centralnym.

Jeden z członków zarządu EBC, Fabio Panetta, podsumował dotychczasowe prace nad projektem. W jego oświadczeniu na forum Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego zostały przedstawione plany EBC dotyczące wprowadzenia aplikacji do obsługi Cyfrowego Euro. Aplikacja ta ma oferować podstawowe funkcje płatnicze i działać w prosty sposób, ułatwiając łączenie użytkowników końcowych z pośrednikami.

W pierwszej fazie aplikacja będzie umożliwiać płatności zbliżeniowe, za pomocą kodów QR oraz łatwe dokonywanie płatności internetowych. Głównym celem aplikacji jest zapewnienie minimalnego wymaganego rozwoju rynku, aby pośrednicy, w tym mniejsi, którzy mogą nie być skłonni do ponoszenia kosztów stworzenia własnego interfejsu płatności, mogli zachować swoją rolę w dystrybucji Cyfrowych Euro.

Aplikacja ma odpowiadać na preferencje niektórych użytkowników końcowych, którzy prosili o niezależny kanał dostępu, w którym dostępne są podstawowe funkcjonalności. W ten sposób, niezależnie od miejsca podróży w strefie euro, cyfrowe euro będzie zawsze rozpoznawalne i użytkownicy będą mogli nim płacić.

Więcej o planach EBC na 2023 rok.

Więcej

EBC

Debata dotycząca Cyfrowego Euro

Kolejny raz członek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) – Fabio Panetta – poinformował o zaawansowaniu prac nad Cyfrowym Euro. Tym razem przygotowana została prezentacja w